A molekuláris diagnosztikáról általában
Fogantatásunk pillanatában 23 kromoszómát, vagyis egy genomnyi információt öröklünk mind édesanyánktól, mind édesapánktól. Ez a kétszer 23 kromoszóma a továbbiakban minden testi sejtünkben jelen lesz, és sejtjeink, végső soron pedig életünk működését határozza meg.
Tulajdonságaink mind-mind visszavezethetők egy-egy meghatározott szakaszra az örökítőanyagunkban, melyeket géneknek hívunk. Génjeink pedig úgy közvetíthetnek tulajdonságokat, hogy az általuk kódolt információ egy-egy fehérjét határoz meg, amely egy speciális funkció betöltésére hivatott a sejtben. De hogyan kódolja a szervezetünk működésére vonatkozó információt az örökítőanyagunk, a DNS? A válasz a kombinációban rejlik. A genetikai kód mindössze 4 különböző karakterből, nukleotidból áll, ezek sorrendje határozza meg azt a programot, amely szerint felépülnek a fehérjéink.
A molekuláris diagnosztika a genetikai állomány, illetve a fehérjék szintjén vizsgálja a páciens egészségi állapotát vagy esetleges betegsége jelenlétét.
Ha egy betegségtípus egy családon belül halmozottan fordul elő, az előrevetíti, hogy annak hátterében az örökítőanyag, vagyis DNS-ünk meghibásodása áll, ezek az öröklödő betegségek. Ilyen esetben testünk minden sejtje hordozza az adott genetikai elváltozást. Az elváltozás nem csak betegséget jelenthet. A hajlam egy bizonyos betegségtípusra ugyanilyen módon továbbadódhat a szülőkről az utódokra.
Genetikai eredetű betegségek azonban az egyén egyedi élete során is kialakulhatnak, ha testünk egy sejtjének örökítőanyagában vagy annak szabályozásban hiba jön létre. Ez jellemzően nem mutat a családon belül emelkedett gyakoriságot, inkább szórványosan fordul elő a társadalomban. A rákos megbetegedések túlnyomó többsége ide sorolható. A genetikai eredetű betegségek hátterében minden esetben van egy vagy több olyan, a ”normálistól” való elváltozás, mutáció, amely a kialakulásért, vagy a lefolyásért alapjaiban felelős. Ha ezt felismerjük, okszerűbb kezelést alkalmazhatunk a betegséggel szemben.
Az új évezred kezdetén példa nélküli lehetőséget teremtett meg az orvostudomány számára a teljes emberi genom nukleotidsorrendjének megfejtése és a gének fizikai és funkcionális szempontból történő feltérképezése. A humán genom program eredményei kétségkívül hozzájárultak ahhoz a forradalmi változáshoz a medicinában, amely a célzottan ható, személyre szabott terápiás szerek és az ezekhez nélkülözhetetlen diagnosztikát megteremtették.
A diagnosztika az egészségügyi ellátásban kritikus szerepet játszik, mivel eredménye az orvosi döntéshozást és a kezelés irányát alapjaiban határozza meg. Szerepe a betegellátás folyamán több helyen is kulcsfontosságú. Kezdve a hajlamosító faktorok kimutatásától a magas kockázatú betegek korai kiszűrésén át a betegség állapotának, előrelátható lefolyásának becsléséig, a megfelelő, személyreszabott terápia kiválasztásáig, vagy akár a kiújulás vagy a terápia hatékonyságának monitorozásáig. Nem kérdés, hogy ennek fényében miért is olyan fontos, hogy a diagnosztika célzottan, és nagy felbontásban, a tünetek mögötti molekuláris mechanizmusokat feltárva történjen.
Bővebb információk a vizsgált génekről
Cisztás fibrózisA leggyakoribb öröklődő betegség, a cisztás fibrózis hátterében már 1989 óta tudjuk, hogy a CFTR gén meghibásodása áll. A betegséget okozó génvariánsok száma azonban a mai napig is folyamatosan bővül, ahogyan a különböző súlyosságú és lefolyású páciensek genetikai vizsgálatával a génnek illetve az őt kódoló fehérjének újabb és újabb defektusára kerül fény.
Ezek az eredmények alapozzák meg ennek a heterogén kórképnek a különböző variánsaira alkalmazható célzottan ható molekulák kiválasztását.
Cystic fibrosis genetics: from molecular understanding to clinical application.
Cutting GR. Nat Rev Genet. 2015 Jan;16(1):45-56. doi: 10.1038/nrg3849. Epub 2014 Nov 18. Review.
A célzott terápia a nőket érintő leggyakoribb daganatos betegségek terén is forradalmi változásokat hozott. A mellrákos betegek bizonyos részében azonosított biomarker, a HER2 gén gátlására célzottan megtervezett vegyülettel a tumorigenezis folyamatába hatékonyan beavatkozhatunk, így ezeknél a betegeknél jelentős javulást érhetünk el.
HER2 in breast cancer: a review and update.
dv Anat Pathol. 2014 Mar;21(2):100-7. doi: 10.1097/PAP.0000000000000015.
Krishnamurti U1, Silverman JF.
Az emlő, valamint a petefészekrák terápiája terén a közelmúltban újabb mérföldkőhöz érkeztünk. Ebben az esetben a több, mint két évtizede leírt BRCA1 és BRCA2 gének meghibásodásával szemben jelent meg személyre szabott rákterápia, amely jelenleg a petefészekrákos betegek számára jelent hatékony, és kis mellékhatással rendelkező terápiát. A közelmúltban felfedezett terápia hatásmechanizmusa jó példa arra az esetre, amikor nem a meghibásodott génre, illetve az azt kódoló fehérjére hat a szer, hanem a ráksejtek menekülőútvonalát elvágva azt a fehérjét gátolja, amely a túlélésüket biztosítaná a DNS károsodásokkal szemben. A poli (ADP-ribóz)-polimeráz (PARP) fehérje olyan enzimaktivitással rendelkezik, amely a DNS károsodásainak hibajavításában játszik szerepet, akárcsak a BRCA1 és BRCA2 fehérjék.
Régóta ismert, hogy az örökletes mell- és petefészekrákok bizonyos hányadánál a BRCA 1, valamint 2 gén valamelyike mutációt hordoz. A mutáns kópia tehát megnöveli a rák kialakulásának kockázatát, hiszen a sejt egyik fontos DNS hibajavító mechanizmusa károsodott. Ha ezekben a sejtekben egy célzott PARP-gátló szerrel blokkoljuk a másik fontos hibajavító gépezetet, a sejtek nem képesek a DNS károsodásokat kijavítani, és elpusztulnak. Az egészséges sejtek viszont, amelyek rendelkeznek a BRCA egészséges kópiájával, nem károsodnak.
Olaparib: an oral PARP-1 and PARP-2 inhibitor with promising activity in ovarian cancer.
Gunderson CC, Moore KN.
Future Oncol. 2015;11(5):747-57. doi: 10.2217/fon.14.313. Review.
Az EGFR (Epidermal growth factor receptor) egy olyan receptor fehérje, amely a sejtek felszínén található. Ehhez a receptorhoz különböző kis molekulák (elsősorban növekedési faktorok) kapcsolódnak, amelyek a receptor aktiválódását idézik elő. Az aktiválódott receptor jeleket küld a sejt belsejébe, olyan géneket aktiválva, amelyek végső soron sejtosztódáshoz, sejtnövekedéshez, érhálózat fejlődéséhez és áttétképződéshez vezetnek. Számos folyamat vezethet a normálistól eltérő receptor-aktivációhoz. Ezek közé tartozik a receptor túltermelődése, különböző (fent említett) mutációk kialakulása, illetve egyéb mechanizmusok. Az EGFR abnormálisan magas szinten található sokféle típusú rákos sejt felszínén.
A vastag- és végbél-, valamint nemkissejtes tüdőtumorok kezelésének jelenleg leghatékonyabb módja az úgynevezett EGFR jelátviteli útvonalat célozza meg annak gátlása által. Az utóbbi időben számos EGFR-gátló anyagot fejlesztettek ki, ami gátolja a jelátviteli útvonalakat megnövelve ezzel a tumoros beteg túlélését. Ezek olyan gyógyszerek, melyek az EGFR receptorhoz kapcsolódnak, ami annak inaktiválódását eredményezi, ez pedig az EGFR jeladás gátlásához, azaz a sejtosztódás, áttétképződés stb. megállásához vezet. Éppen ezért az EGFR gén bizonyos régióinak diagnosztikája elengedhetetlen a megfelelő, hatásos tumorterápia kiválasztásához. Ezek a gyógyszerek nem hatásosak azonban, ha az EGFR jelátviteli útvonal következő tagjaiban (KRAS, NRAS, BRAF, PIK3CA) mutáció található.
A célzott terápia hatékonyságának felméréséhez tehát elengedhetetlen a KRAS, NRAS, BRAF, PIK3CA gének vizsgálata, hiszen ha ezekben a génekben mutáció található, akkor az EGFR-gátló terápia a daganatsejtekre hatástalan marad, viszont az egész szervezetben előforduló mellékhatások megmaradnak és tovább gyengíthetik a szervezetet.
A tumorszövethez, mint vizsgálati anyaghoz azonban csak műtéti úton juthatunk hozzá, ami rendkívül megterhelő a beteg számára, sőt, olykor a páciens állapota nem is teszi lehetővé az invazív beavatkozást.
Az utóbbi években azonban rendkívül forrongó kutatási területté vált a nem-invazív genetikai diagnosztika. Segítségével a tumorszövetből származó sejtekből kikerült, szabadon keringő DNS analizálható. A testfolyadékok, mint a vérplazma, nyál, vagy a vizelet már korai stádiumban is tartalmazhatja a rákos sejtek genetikai örökítőanyagát. Így akár egy egyszerű vérvétellel genetikai információhoz juthatunk a tumorral kapcsolatosan.
A nem-invazív molekuláris diagnosztika, mely kétségkívül forradalmasítja a jövőben a genetikai vizsgálati módszereket, szintén fejlesztéseink középpontjába került az utóbbi időben. Saját fejlesztésű, új-generációs szekvenálás-alapú kitjeink alkalmasak a vérplazmában található szabad DNS-ből az EGFR útvonal fent említett tagjainak mutációanalízisére
Blood as a Substitute for Tumor Tissue in Detecting EGFR Mutations for Guiding EGFR TKIs Treatment of Nonsmall Cell Lung Cancer: A Systematic Review and Meta-Analysis.
Mao C1, Yuan JQ, Yang ZY, Fu XH, Wu XY, Tang JL.
PMID: 26020382 PMCID: PMC4616411 DOI: 10.1097/MD.0000000000000775
Az általunk használt módszerekről
A DNS-t alkotó nukleotidok sorrendjének (szekvenciájának) leolvasását DNS-szekvenálásnak, vagy egyszerűen csak szekvenálásnak hívják. Ehhez jelenleg többféle módszer is használható, azonban mindegyik módszerhez az első lépés az, hogy a DNS-t ki kell vonnunk az azt hordozó sejtekből. Ez öröklődő genetikai betegségek vizsgálatának esetén történhet a vérben lévő fehérvérsejtekből vagy akár a száj nyálkahártyájából történő fájdalommentes kenetvétellel. Személyre szabott rákdiagnosztika esetén a DNS-t közvetlenül a daganatból származó sejtekből kell kivonni, amelyet a tumor rutin vizsgálata során történő biopsziából nyerünk.
A DNS izolálása után, a vizsgálat típusától függően választjuk ki a nukleotid szekvencia leolvasásának megfelelő módszerét. Már ismert öröklődő elváltozások vizsgálata esetén kapilláris vagy Sanger szekvenálást alkalmazunk, amely 700-1000 nukleotid hosszú szekvenciák egyszeri leolvasását teszi lehetővé gazdaságosan.
Amennyiben egész géneket (pl.: BRCA1) szükséges leolvasni, vagy a tumor mintákban keverednek az egészséges és daganatos sejtek, abban az esetben az utóbbi évtized látványosan fejlődő szekvenálási technológiáját, az újgenerációs szekvenálási eljárást alkalmazzuk, amely ugyancsak 100-300 nukleotid hosszú szekvenciák leolvasására képes, azonban egy vizsgálat során akár több 10 millió különböző helyről képes egyszerre információt szolgáltatni. Jelenleg a molekuláris genetikában nincs ennél korszerűbb módszer, az általunk végzett technológiai fejlesztések a nemzetközi élvonalba tartoznak.
Mindkét szekvenálási módszert használva megállapítjuk, hogy van-e olyan eltérés az „átlagos” emberi DNS szekvenciától, amely oka lehet egy adott betegségnek, vagy akadályozhatja bizonyos tumorterápiák alkalmazását. Ehhez a genetikai elváltozásokat tartalmazó adatbázisokon kívül minden esetben a tudományos szakirodalmat hívjuk segítségül, ezzel is biztosítva, hogy a hozzánk fordulók naprakész információkhoz juthassanak.